Skautský pozdrav
Slovní pozdrav je Nazdar. To znamená: Na zdar toho, co děláš, přeji Ti zdar v tom, co děláš.
Pozdrav pravou rukou:
Skauti se po celém světě zdraví zdviženou pravou rukou k rameni. Ruka je obrácená dlaní vpřed u skautů a skautek (12 - 15 let) se vztyčenými třemi prsty, u světlušek a vlčat (6 - 11 let) se vztyčují jen prsty dva. U starších skautů tři prsty znamenají tři body skautského slibu, u světlušek a vlčat je to symbol dvou bodů slibu. U vlčat pozdrav pravé ruky představuje tvar vlčí hlavy. U všech věkových kategorií přitom palec překrývá malíček, jako symbol ochrany slabšího silnějším. Spojením palce a malíčku vzniká kruh, který představuje přátelství skautů a skautek celého světa.
V kroji se zdraví velkým pozdravem, kdy pravá ruka se dotýká okraje pokrývky hlavy (čepice, klobouk). Někdy se používá tajný pozdrav, když dva junáci nechtějí být v nějaké situaci nápadní (např. v civilu), pozdraví lehce zvednutou pravou rukou do výše pasu.
Pozdrav podání levé ruky:
Při setkání se skauti také zdraví podáním levé ruky se zaklesnutým malíčkem. Zakladatel světového skautingu Robert Baden-Powell vysvětlil pozdrav skautů, že je to symbol přátelství a upřímnosti.
Jsou 3 verze vzniku tohoto pozdravu.
První: Protože levá ruka je blíž k srdci.
Druhá: Ve středověku si rytíři po soubojích podávali levou ruku. Aby mohli levou ruku podat, sundali na znamení důvěry štít, který drželi v levé ruce a ukázali tak, že nemají žádnou zbraň.
Třetí: Tak se mezi sebou zdravili afričtí bojovníci jihoafrického kmene Ashanti. Podáním levé ruky dávali spolubojovníkům najevo, že jim plně důvěřůjí a že jsou členy stejné družiny.
Pozdrav skautů a skautek