Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

rychle-sipy.jpg

kresba Jan Fischer

foglar-jaroslav..jpg

 foglar1---kopie.jpgSkautský spisovatel Jaroslav Foglar (*6.7.1907, +23.1.1999) vymyslel fiktivní partu pěti chlapců, kteří si založili klub s názvem Rychlé šípy. Členové klubu RŠ: Mirek Dušín (vedoucí), Jarka Metelka (kronikář), ochotný pracant Jindra Hojer, vtipný Rychlonožka a introvert Červenáček. Celá parta kluků prožívá a zažívá různá dobrodružství.
      himl-frantisek-lord--mirek-dusin-.jpgMirek se stal kladným hrdinou a jeho jméno je dodnes používáno jako symbol slušnosti. Jaroslav Foglar podle fotografie skauta Lorda-Františka Himla (*22.5.1929, +7.5.1945) vytvořil podobu Mirka Dušína. Lord zahynul v 16 ti letech v květnovém povstání, kdy byl zastřelen jednotkami SS.
    Jako kreslený seriál začal příběhy Rychlých šípů vydávat Jaroslav Foglar v roce 1938 v časopise Mladý hlasatel. Prvním kreslířem byl JUDr. Jan Fischer (1907-1960), jeho pokračovatelem byl kreslíř a hudebník Marko Čermák (*1940).
      Děj se odehrává (podle Tleskačova deníku v letech kolem roku 1905-1911/1913. Jaroslav Foglar nikdy neprozradil, jestli psal Rychlé šípy podle skutečných postav, zda ve skutečnosti žily nebo ne. Také neprozradil, kde se nacházela Druhá strana, Rozdělovací třída a Stínadla. Prozradil pouze to, že Rychlé šípy žily v Praze.
      Jaroslav Foglar čerpal své zážitky a zkušenosti z vlastního dětství na Vinohradech a ze skautského oddílu. Předlohu pro Vonty měl pravděpodobně z různých part kluků ze Starého Města, hlavně na Františku. Spisovatel Miloš Dvorský prostudoval archívní materiály a svoje poznatky napsal v knize "Mýtus zvaný Stínadla" (vydáno 2011). 

 

 Záhada hlavolamu

       Klub Rychlých šípů zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje a tak se tam vypraví. Musí přejít Rozdělovací třídu a jít do Stínadel, kde před tím nikdy nebyli. Ve Stínadlech žijí zvláštní chlapci, kteří si říkají Vontové. Rychlé šípy najdou starého kostelníka od svatého Jakuba a ten jim poví příběh zámečnického učně sirotka Jana Tleskače. Učil se u mistra, kterého ve svém deníku označuje jako Em. Až později Rychlé šípy zjistí, že tajemný Em (M) je otec Štěpána Mažňáka.
      Kostelník jim řekl, že Jan Tleskač byl jeho pomocníkem a zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Jednoho dne se stalo velké neštěstí. Podle kostelníka se Jan Tleskač přehoupl na provaze zvonu přes zábradlí, pustil se a pádem ze zvonice zemřel. Kostelník nevěděl, že smrt Jana Tleskače měl na svědomí tajemný Em, který ho přes zábradlí shodil. Podle deníku zemřel v sobotu 21.10.1913 (datum neodpovídá skutečnosti).
      Rychlé šípy se vydaly na nebezpečnou výpravu do Stínadel. Našli kostel sv. Jakuba a vydali se nahoru do věže, kde našli Tleskačův deník. V něm popsal vynález létajícího kola a plánek ukryl uvnitř kovového hlavolamu, nazvaném "ježek v kleci". Tento hlavolam jde rozšroubovat, ale to mimo Rychlých šípů nikdo netuší. Ježek v kleci je hlavním symbolem Velkého Vonta, kterým je tajemný Široko. Ten chce Velké Vontví předat svému nástupci a vyhlásí volbu Velkého Vonta, při které se koná souboj dvou kandidátů: Otakara Losny a Štěpána Mažňáka. Souboj o Velké Vontví vyhraje Otakar Losna, ale přitom je ztracen symbol Velkého Vonta "ježek  v kleci". Jméno Široko dal Jaroslav Foglar postavě Karla Nekoly podle silného středomořského větru-sirocco.

        V roce 1968-1969 natočil režisér Hynek Bočan seriál "Záhada hlavolamu". Partu Rychlých šípů zahráli: Mirek Dušín-Jiří  Lukeš (16 let, *1952), Jarka Metelka-Tomáš Hádl (15 let, *1953), Jindra Hojer-Zdeněk Jánský (11 let, *1957), Rychlonožka-Martin Kapoun (12 let, *1956) a Červenáček-Roman Skamene (14 let, *1954). Z těchto "Rychlých šípů" se herectví později věnoval jen Roman Skamene.
      Další role si zahráli dospělí herci: Otakar Losna-Ivan Vyskočil (*1946), Štěpán Mažňák-Václav Sloup (*1936, +2014), tajemný Em (Mažňák)-Jaroslav Moučka (1923-2009), Jan Tleskač-Jaromír Hanzlík (*1948), Široko (Širokko, vlastním jménem Karel Nekola)-Jan Tříska (1936-2017), Vojtěch Vont-Jaroslav Satoranský (*1939), Robert Komour-Petr Štěpánek (*1948), Jarda Machoň-Jiří Krampol (*1938) a vypravěč Radoslav Brzobohatý (1932-2012).
     V roce 1993 natočil režisér Petr Kotek film "Záhada hlavolamu". V tomto filmu vystupuje i Bratrstvo kočičí pracky: Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš. Bratrstvo se snaží Rychlým šípům škodit.
     Rychlé šípy: Mirek Dušín-Ondřej Hošt, Jarka Metelka-Martin Vondřich, Jindra Hojer-David Diviš, Rychlonožka-Martin Vlasák a Červenáček-Jaroslav Richter. Jan Tleskač-Michal Škrabal, Otakar Losna: herec Matěj Hádek (*1975), Mažňák-Jan Kehár, tajemný eM (Mažňák)-Karel Engel. Bratrstvo kočičí pracky; Dlouhé Bidlo-Karel Zima, Štětináč-Josef Dufek, Bohouš-Jaromír Křížek.