Světový patron roverů a rangers
29. června
29. 6. Svatý Pavel, apoštol národů, lat.: paulus = malý, skrovný, skromný, nepatrný, nový.
Idealizovaný portrét sv. Pavla socha sv. Pavla na pražském orloji
Sv. Pavel * 5/10 po Kr. Tarsos v Kilikii (Turecko), + 29. 6. 64/67 Řím, původně se jmenoval Saul (Šavel = Vytoužený) a pocházel z židovské rodiny z Benjamínova kmene (Flp 3, 5). Po otci měl římské občanství, byl vychován jako farizeus, uměl aramejsky (hebrejsky), řecky a latinsky. Vyučil se stanařem a toto řemeslo několik let provozoval. Byl také dobrým sportovcem. Zúčastňoval se společenského života, sportovních utkání a vojenských přehlídek. V r. 22 byl poslán rodiči do Jeruzaléma, kde bydlela jeho sestra, a v Jeruzalémě studoval vyšší vzdělávací školu u učence Gamaliela. Do této školy chodil se spolužákem Štěpánem, pozdějším jáhnem. V r. 27 se vrátil do Tarsu, kde pracoval na výrobě stanů. V r. 35 přišel znova do Jeruzaléma, kde už byla prvokřesťanská obec. Ohnivý a rozhodný farizej Saul začal pronásledovat křesťany, protože je pokládal za odpadlíky od víry předků. V r. 36 schvaloval ukamenování spolužáka jáhna Štěpána (Sk 7, 58) a stal se velitelem hlídky, která pronásledovala křesťany. Roku 37 se vydal do Damašku (225 km od Jeruzaléma), tam se mu ukázal ve vidění Ježíš Kristus a řekl mu, aby ho nepronásledoval. Saul ho do té doby osobně neznal, ale toto setkání ho ovlivnilo natolik, že se dal pokřtít (Sk 9,1-9). Po svém obrácení u Damašku (svátek 25. 1.) si dal jméno Paulinus = malý Pavel. Sám o tom píše, že je: „nejmenší z apoštolů“. V r. 39 se představil apoštolu Petrovi, tři roky se připravoval na kazatelství a v r. 44 byl vysvěcen na biskupa. V letech 44 – 58 cestoval po Malé Asii, Kypru a Řecku, zakládal křesťanské obce a těmto obcím i jednotlivým křesťanům v letech 52 – 67 napsal 14 listů, které se staly součástí Nového Zákona Bible. Vrátil se do Jeruzaléma, kde byl zatčen. Jako římský občan se odvolal k císaři do Říma, kde byl do r. 63 vězněn. Po propuštění podnikl cestu do Španělska, Makedonie a Říma, tady byl znovu uvězněn v r. 64 pro hlásání evangelia. Pro své apoštolské cesty je nazýván apoštolem národů. Za císaře Nera byl odsouzen k trestu smrti, jako římský občan měl „právo“ být popraven mečem za městskými hradbami. Podle tradice se cestou na popraviště setkal se sv. Petrem, který byl veden na popravu opačnou cestou na Vatikánský pahorek. Sv. Pavel byl sťat mečem. 29. 6. 258 byly přeneseny ostatky svatých apoštolů Petra a Pavla do jejich hrobů, nad jeho hrobem byla později postavena basilika s titulem Svatý Pavel za hradbami. V tomto chrámu jsou obrazy všech papežů, v r. 2009 bylo 7 volných medailonů. V církevním kalendáři byl od r. 772 do r. 1969 ještě samostatný svátek sv. Pavla 30. 6. Společně se sv. apoštolem Petrem mají titul apoštolská knížata nebo sloupy církve. Tento den je společný pro oba apoštoly a je to zasvěcený svátek. Pavla, Pavlína
(╬) Obrácení sv. Pavla 25. 1. u Damašku, původně se jmenoval Saul (Šavel), vydal se s vojáky z Jeruzaléma do Damašku, aby přivedl v poutech křesťany. 25. 1.37 před městem se mu zjevil Kristus a on uslyšel slova: „Saule, Saule, proč mě pronásleduješ?“, zeptal se: „kdo jsi Pane?“, on odpověděl: „Já jsem Ježíš, kterého ty pronásleduješ.“ Kniha Nového Zákona Skutky apoštolů 9, 1–9. Po této události oslepl a neviděl tři dny, pak se dal pokřtít a stal se hlasatelem Ježíšova evangelia. V církevním kalendáři svátek od r. 1563.
Sv. Pavel je znázorňován jak v rukou drží knihu a meč. Je patronem roverů, tkalců, sedlářů, stanařů, lanařů, proti hadímu uštknutí, biskupů misionářů, duchovních správců, hudebníků, košíkářů, nakladatelů, vydavatelů, spisovatelů, teologů, výrobců koberců, křesťanského tisku, tiskových mluvčích, proti krupobití, za dobrou úrodu, za déšť a proti strachu. Při svých cestách prošel Izrael, Turecko, Saudskou Arábii, Itálii, Kypr a Španělsko. Tímto svým putováním a stanařským řemeslem se stal vzorem pro rovery.