Historie 3. oddílu
Bratrem jsem bratrům a sestrám svým,
i po letech budem setkávat se rádi.
Přijít za bratrem a sestrou vždy můžu, to já vím,
sestry a bratři jsou přece víc než jenom kamarádi.
1920
Založení 3. oddílu junáků-skautů
ve Dvoře Králové nad Labem
1920-1940
1. září roku 1920, 8 měsíců po vzniku skautingu ve Dvoře Králové nad Labem, byl založen chlapecký 3. oddíl junáků a jeho prvním vedoucím se stal Antonín Rambousek, přezdívaný Arab. Jeho spolupracovník Vladimír Vymetal vlastnil Svojsíkovy „Základy junáctví“ a Arab si zapůjčil tuto knihu pro své přátele, zakladatele královédvorského skautingu Bohumila Munzara a Stanislava Veselého–Westona, vedoucího 1. chlapeckého oddílu. Kniha se tak stala jejich první junáckou příručkou. Činnost oddílů se začala rozvíjet a to i přes různé překážky, nedůvěru a nepochopení některých občanů města.
3.oddíl pokračoval ve své činnosti až do 4. listopadu 1940, kdy byla skautská organizace rozhodnutím K.H. Franka u nás zrušena.
1945-1950
Před koncem 2. světové války v roce 1945 sestavili královédvorští junáci z 18 členů ilegální skautský oddíl pod vedením bratra Václava Horáka. Skauti byli rozmístěni ve městě jako spojky. 5. května byl na svém stanovišti (u dnešní školy 5. května) zastřelen ve věku 18 let rover 2. oddílu bratr Vladimír Vejr. 10. května byl s ostatními padlými pohřben na městském hřbitově. Koncem května 1945 přibralo 15 členů z 1. oddílu 30 nováčků a utvořilo z nich 3. oddíl skautů, který tím obnovil svoji činnost.
V oddílové kronice je o obnovení oddílu tento zápis:
"Květnová revoluce nás zastihla připravené. Starší chlapci se nedali pobízet, aby se připojili k dospělým a šli na nenáviděné okupanty. Tehdy jsme ještě neexistovali jako 3. oddíl, nýbrž to byla Služba mládeže, která rozdělovala chlapce na místa, kde bylo třeba jejich služeb. Uplatňovali se jako spojky, hlídky a zastávali jiné úkoly.
Třetí oddíl byl ustanoven koncem května z 15 členů 1. oddílu. Vedoucím byl bratr Jaroslav Kotek, zástupce Jiří Strejček. Uprostřed června dostalo středisko chaty po Rudé armádě v Zátlukách a Chaloupkách. Bourání a odvážení se zúčastnilo také několik členů našeho oddílu.
Prvních československých národních žní se zúčastnilo z našeho oddílu 13 chlapců.
Z původního počtu členů 45 zůstává 33 věrných svému oddílu a městu. Ostatních 12 se stěhuje do pohraničí".
Pravidelné schůzky 3. oddílu začaly 11. září 1945.
1946
Skauti 3. oddílu pořádali různé výpravy, mezidružinové soutěže i soutěže jednotlivců, zúčastňovali se střediskových závodů a akcí.
31. března se oddíl zúčastnil na uvítání ministerského předsedy Zdeňka Fierlingera v počtu 23 členů.
Členové oddílu se také zúčastnili 27. dubna předání střediskové vlajky:
"Na Pilském mlýně se konalo slavnostní rozvinutí vlajky střediska. Po proslovech byla vlajka slavnostně předána do rukou velitele střediska br. Munzarovi. Oddíloví vedoucí složili nad vlajkou slib, že ji budou chrániti. Potom všechny oddíly pozdravily novou vlajku svými pokřiky. Vlajku nesl ke skautskému domovu Hary Horák (Stanislav). Náš oddíl se zúčastnil pod vedením Mirka počtem 22 členů.“
Původní středisková vlajka byla zhotovena v roce 1938 podle návrhu prof. Františka Mervarta. V roce 1940 byla zabavena nacisty a zničena.
Během května 1946 pokračoval oddíl ve své předtáborové činnosti a zúčastnil se také 9. května „Dne svobody“. Tábor se uskutečnil od 1. do 30. července 1946 na vrchu Kozinci u Horní Branné.
Od září do října pokračoval oddíl ve své skautské činnosti. Protože se počet členů po prázdninách snížil na 8, přišlo koncem října několik vlčat, která dovršila 12 let.
19. listopadu přišel na schůzku br. Weston a svým vyprávěním o přírodě vyplnil většinu schůzky.
V roce 1947 pokračoval 3. oddíl ve své oddílové činnosti.
1948
Programy schůzek se opět skládaly z procvičování skautské praxe, sportovních disciplín, první pomoci a tradiční Morseovky a Kimovky. V soutěži k 28. výročí založení střediska se člen 3. oddílu br. Václav Dostál umístil na 1. místě v Kimovce. Oddílová schůzka 16. března byla zahájena minutou ticha za tragicky zesnulého Jana Masaryka. Ministra zahraničí, který zemřel 10. března. Náplní dalších schůzek bylo poznávání našeho města a 23. března se uskutečnil oddílový výlet do Krkonoš.
6. června se konal na Pilském mlýně Junácký den, na kterém se z 3. oddílu zúčastnilo 23 skautů. Program této slavnosti se skládal ze zpěvu, lasování, rozdělávání ohně třením dřev, stavby stanu, závodu na chůdách a jiných atrakcích.
28. června odjelo 14 členů 3. oddílu a 13 členů 2. oddílu skautů na tábor, který se uskutečnil pod Rezkem u Nového Města nad Metují. V oddílové kronice je také vzpomínka z 3. září, kdy zemřel 2. prezident republiky Dr. Eduard Beneš. Poslední zápis je od vedoucího Mirka Dítěte, který 1. října odešel na vojenskou službu do Žamberka. Vedoucím oddílu se stal Václav Dostál–Balů, který vedl oddíl do roku 1949. Na jaře roku 1949 se pak stal posledním vedoucím oddílu br. Václav Rücker – Rašplička.
Letní tábor 1949 prožili členové 3. oddílu spolu s junáky 2. oddílu na přehradě Souš u Tanvaldu. Za několik měsíců byl Junák u nás opět zakázán výnosem prezidenta republiky Klementa Gottwalda.
1968-1970
Při třetí obnově Junáka v Československu 2. září 1968 byl obnoven 3. oddíl chlapecký ve Dvoře Králové.
„Začátkem září (po 2.9.) i přes nepříznivé podmínky je založen 3. oddíl, jehož vedení se zatím ujímá br. Hak (Otta, *9.7.1928,+19.12.2020). Průměrný počet členů oddílu byl 35.“ Schůzky se konaly ve svépomocně opravené chatě (klubovně) na Zlatníkově zahradě, protože: „vlastní skautský domov je zatím okupován spojaři.“
Zápis z prosince 1968: „Aby naše ideály našly hluboké kořeny v naší drahé a tolik zkoušené zemi.“
V lednu 1969 bylo na středisku registrováno 400 dětských členů. V 3. oddíle dorostli roveři. 25.ledna 1969 se konaly střediskové závody v morseovce a kimovce, kterých se zúčastnili i členové 3. oddílu.
Činnost 3. oddílu pokračovala táborem roku 1969, který se uskutečnil na Běluni. Tábořiště mělo být vráceno středisku Junák, ale k tomu nedošlo.
Poslední zápis ve střediskové kronice je října 1969: „Co přinesou nám zbývající dva měsíce roku 1969?“ V roce 1970 se jednalo o tom, že Junák bude začleněn do Československého svazu mládeže. Vedení Junáka začlenění neodsouhlasilo a 15.9.1970 byl Junák v Československu opět zakázán.
Od roku 1990
Po čtvrté obnově skautské organizace 2. prosince 1989 v Praze bylo 7. prosince obnoveno i středisko Junák ve Dvoře Králové nad Labem, které 11. ledna 1990 zahájilo svoji činnost. 13. března byl obnoven 3. oddíl skautů v počtu 16 členů.
21. dubna 1990 se členové oddílu zúčastnili pořadatelské služby v ulicích Prahy a na Letenské pláni při návštěvě 265. papeže sv. Jana Pavla II. v Československu. První oficiální schůzka obnoveného 3. oddílu se uskutečnila 25.dubna (den po svátku sv. Jiří, patrona skautů) na věži kostela sv. Jana Křtitele. Klubovnu oddíl získal zapůjčením jedné místnosti na děkanství, kterou používali do roku 1991. Členové 3. oddílu se 22. června zúčastnili slavnostního odhalení obnoveného pomníku T. G. Masaryka v České Podharti.
Po přestávce dlouhých 20 let se uskutečnil první skautský tábor 3. oddílu na Zvičině 2.-12. srpna. I přes malé zkušenosti vedoucích a rádců družin byl program plný zajímavých činností. Vlčata i skauti se zúčastnili různých her a soutěží, zakusili službu v kuchyni a v noci hlídali tábor. Na návštěvu přijel královédvorský farář František Beneš (*29.11.1947, +23.10.2017) a střediskový náčelník Mik (Josef Šturma, *23.2.1925, +2.12.2009). 10.srpna složili svůj slib vlčata.
19. srpna odjeli skauti na týdenní putovní tábor. Začátek byl v Toulcových Maštalích u Proseče, další cesta vedla přes Havlíčkův Brod na Stvořidla, hrad Český Šternberk a klášter sv. Prokopa na Sázavě.
Konec týdne byl věnován prohlídce Pražského hradu a 24. srpna 1990 navštívili skauti tehdejšího pražského arcibiskupa Františka kardinála Tomáška. O setkání je zápis v kronice: „Po chvíli čekání nás přijímá kardinál Tomášek. Věnoval nám fotografie s podpisem a zápis do kroniky.“ 25. srpna, navštívili skauti obec Lány, kde uctili památku 1. prezidenta ČSR Masaryka u jeho hrobu a odpoledne se podařilo navštívit prezidenta republiky Václava Havla. V kronice je zápis: „...vycházejí čtyři muži a s nimi prezident republiky Václav Havel. Požádali jsme ho o podpis a věnování. Také jsme mu ukázali vlajku oddílu. Líbila se mu a sdělil nám, že zná Dvůr Králové, přes který občas jezdí.“ Z lánského zámku se šli junáci podívat do Stochova ke Svatováclavskému dubu z roku 903. Jeho obvod je 8,5 m. 26. srpna se skauti vrátili domů.
14. září uspořádal 3. oddíl pietní vzpomínku k 53. výročí úmrtí T. G. Masaryka u pomníku v Podharti. 15. září 1990 odjeli skauti a skautky do Prahy, kde na Vyšehradě uctili památku zakladatele Junáka A. B. Svojsíka. Zprávu o této akci otiskly noviny Lidová demokracie a časopis Naše rodina.
Dne 25. listopadu zahráli členové oddílu v kostele sv. Jana Křtitele hru o Zachránění města za Třicetileté války. 2. prosince si na oddílové mikulášské besídce všichni připomněli 1. výročí obnovení českého skautingu. Mezi svátky uspořádal 3. oddíl vánoční střediskovou besídku v aule Gymnázia. Konec roku 1990 a Nový rok 1991 prožili skauti v zasněžené krajině na chatě u Levínské Olešnice.
---------------------------------------------------------
Činnost oddílu pokračovala v dalších letech v získávání nových znalostí, soutěžích a hrách. Vyvrcholení činnosti oddílu je každý rok na letním táboře.
Náš oddíl má své tradiční akce a výpravy, ale zúčastňuje se každý rok akcí dalších oddílů a střediska Zvičina: závody v šifrování a uzlování, úklid zahrady, hry Stínadla, Mikulášská besídka, přivezení Betlémského světla a nadílky pro zvířátka v lese.
Za dobu své obnovené existence se naši členové setkali s několika osobnostmi a představiteli našeho státu a veřejného života.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
28.9.2001-31.12.2017 byl 3. oddíl koedukovaný a měl dvě dívčí družiny: Pampelišky a Pomněnky. Do těchto družin přišly nové členky, družiny se rozrostly a vytvořily 8. oddíl skautek-Tygřice. Zelená a modrá šestka vlčat přibrala také několik nových členů a vytvořila 7. oddíl chlapecký.
1.9.2012-30.8.2013 byly v našem oddíle tři družiny z Mostku: Jezevci, Cvrčci a Sedmikrásky. Od 1.9.2013 vytvořily 2. oddíl vodních skautů.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Od 1.ledna 2018 pokračuje 3. oddíl skautů ve své činnosti.